Blue Monday 2020

Blue Monday, określany jest jako najgorszy dzień w roku a także najbardziej depresyjny dzień. Blue Monday przypada na trzeci poniedziałek stycznia, czyli w tym roku jest to 18 stycznia.

Termin Blue Monday wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall, który wyznaczał datę najgorszego dnia w roku za pomocą wzoru matematycznego. W swoich obliczeniach Arnall uwzględnił czynniki psychologiczne, meteorologiczne i ekonomiczne. Krótki dzień, małe nasłonecznienie, świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych oraz terminy związane z kredytami, które wzięliśmy na zakupy świąteczne - to wszystko wpływa na nasze złe samopoczucie.

Zobacz także: Przełomowe badania na temat depresji poporodowej: To mit, że dotyka matki tuż po porodzie

Blue Monday: najgorszy dzień w roku

Termin Blue Monday spotkał się wśród światowych psychologów ze sceptycznym podejściem. Uważają oni, że jest to pseudonauka i zwykły chwyt marketingowy, który ma skłonić nas do polepszania sobie w tym dniu nastroju na siłę. Jednak społeczeństwo chętnie przyjęło termin Blue Monday, ponieważ ma wytłumaczenie na swoje złe samopoczucie w tym dniu i dzięki temu jest usprawiedliwione. 

W ten najgorszy dzień w roku możemy robić wszystko na co mamy ochotę, żeby poprawić sobie samopoczucie. Spotkania ze znajomymi, wspólne kino, kręgle, czy szalone zakupy - te miłe rzeczy mogą być świetnym pretekstem, dla tych, którym termin Blue Monday przypadł do gustu i wierzą, że to najgorszy dzień w roku.

Przeczytaj również: Depersonalizacja: na to zaburzenie cierpi co piąta osoba. Ma to związek z postrzeganiem siebie. O co chodzi?

Blue Monday: czy warto wierzyć?

Dzisiaj Cliff Arnall przekonuje, że najbardziej depresyjny dzień roku nie istnieje, a brytyjski dziennik „The Guardian” odkrył, że za Blue Monday stoi agencja prasowa Porter Novelli, która wymyśliła "najgorszy dzień w roku".

Zobacz także:

Jeśli zatem wstałyście dzisiaj lewą nogą i  już czujecie, że ten dzień nie będzie należał do najlepszych, to z powodzeniem możecie zwalić to na Blue Monday, czyli najgorszy dzień w roku. Natomiast, jeśli już od jakiegoś czasu męczą was ponure myśli i czujecie pogorszenie samopoczucia, to koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie Karolina Jarmołowicz – psychoterapeuta i socjolog z Ośrodka CENTRUM podpowiada, co może być tego przyczyną.

A wam udziela się Blue Monday?

Przeczytaj również: Michelle Obama przyznała się do depresji. "Budzę się w środku nocy i czuję ciężar"