Badanie AMH w leczeniu niepłodności

Eksperci podkreślają, że po 30. roku życia u kobiet spada ilość komórek jajowych. Może to skutkować tym, że mamy problemy z zajściem w ciążę. Nie każda z nas wie, że istnieje badanie, które pozwala ocenić poziom rezerwy jajnikowej, czyli puli wszystkich komórek jajowych dostępnych w organizmie kobiety. Służy do tego badanie AMH. Fundacja Małgorzaty Rozenek-Majdan we współpracy z ALAB laboratoria ruszają z projektem, w ramach którego zostanie przekazanych 200 voucherów na badania AMH dla zainteresowanych kobiet.

Badanie AMH powinny wykonać kobiety, które planują macierzyństwo, mają problemy z zajściem w ciążę, są w trakcie procedury in vitro bądź planują jej przeprowadzenie. Badanie jest szczególnie istotne dla kobiet, które planują macierzyństwo, gdyż po 30 r.ż. obserwujemy spadek puli komórek jajowych, a tym samym zdolność do posiadania potomstwa. Wykonanie oznaczenia AMH daje nam cenną informację o szansie na zajście w ciążę – mówi dr n. med. Anna Strumnik, kierownik Laboratorium Centralnego ALAB.

Jak przebiega badanie AMH?

Na badanie nie potrzeba skierowania od lekarza, a sam test możemy wykonać w dowolnej fazie cyklu miesiączkowego. Badanie nie wymaga też specjalnego przygotowania, polega na pobraniu i analizie krwi żylnej, a na ostateczny wynik nie wpływa przyjmowana antykoncepcja czy terapia hormonalna.

Co ciekawe, badanie AMH jest też wykorzystywane w diagnostyce zespołu policystycznych jajników, wtórnej niewydolności hormonalnej jajników, a także może być stosowane jako marker toksycznego uszkodzenia jajników po chemioterapii.

Jak podkreśla dr n. med. Anna Strumnik, badanie ma wiele zastosowań, ocena rezerwy jajnikowej to jedno z nich, ale znajduje zastosowanie także w jednostkach wymienionych powyżej. Badanie można wykonać w każdej przychodni, szpitalu oraz we wszystkich Punktach Pobrań ALAB laboratoria na terenie kraju. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, także leki hormonalne nie mają wpływu na wynik. Materiałem do badania jest krew żylna. Uzyskany wynik jest prezentowany razem z zakresem referencyjnym odpowiednim dla danego przedziału wiekowego pacjentki. Należy jednak pamiętać , że interpretacja wyniku powinna być dokonana przez specjalistę, łącznie z wywiadem oraz stanem klinicznym pacjentki.

To Cię może zainteresować:

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące badania AMH, na które odpowiada Anna Strumnik - dr nauk medycznych Kierownik Laboratorium Centralnego ALAB laboratoria

Co to jest badanie AMH?

Test AMH jest badaniem służącym do oceny rezerwy jajnikowej, czyli puli wszystkich komórek jajowych dostępnych w organizmie kobiety.

Kto powinien zrobić badanie AMH?

Badanie powinny wykonać kobiety, które planują macierzyństwo, także kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę, jak również pacjentki, które są w trakcie procedury in vitro, bądź planują taką procedurę

Czy potrzebne jest skierowanie lekarskie na badanie AMH?

Do wykonania badanie AMH nie jest potrzebne skierowanie lekarskie.

W którym momencie cyklu najlepiej wykonać badanie AMH?

Badanie AMH możemy wykonać w dowolnej fazie cyklu. Natomiast jeżeli wykonujemy je łącznie z badaniem FSH, testy te należy wykonać w pierwszych dniach cyklu.

Czy trzeba się przygotować do badania AMH?

Zobacz także:

Nie musimy się przygotowywać do takiego badania.

Jak wygląda badanie AMH?

Badanie wykonujemy z pobrania z krwi żylnej.

Czy przyjmowanie hormonów wpływa na wynik testu?

Na wynik testu nie ma znaczenia przyjmowana terapia hormonalna ani antykoncepcja.

Do czego jeszcze może być wykorzystane badanie AMH?

Badanie jest wykorzystywane jako test diagnostyczny w Badanie jest wykorzystywane jako test diagnostyczny w diagnostyce zespołu policystycznych jajników, wtórnej niewydolności hormonalnej jajników, czy też może stanowić marker toksycznego uszkodzenia jajników po chemioterapii.

Gdzie możemy wykonać badanie AMH?

Badanie takie możemy wykonać w wielu klinikach, przychodniach, szpitalach, jak również we wszystkich punktach ALAB laboratoria na terenie kraju.

Darmowe vouchery na badanie AMH

Fundacja MRM we współpracy z ALAB laboratoria ruszają z projektem, w ramach którego zostanie przekazanych 200 voucherów na badania AMH dla zainteresowanych kobiet.

Aby otrzymać voucher, należy przesłać zgłoszenie na adres AMH@mrmfundacja.pl. Do projektu mogą zgłosić się kobiety, które ukończyły 18 r.ż. Vouchery nie podlegają sprzedaży ani wymianie na gotówkę i będzie można je zrealizować w placówkach ALAB laboratoria, zlokalizowanych w całej Polsce. Do skorzystania z badania gorąco zachęca założycielka Fundacji MRM, Małgorzata Rozenek-Majdan:

W Fundacji MRM wierzymy, że edukacja i wyrównanie dostępu do diagnostyki są pierwszym krokiem w kierunku spełnienia marzeń o posiadaniu dziecka. Cieszymy się, że wspólnie z Partnerami Fundacji takimi jak ALAB laboratoria możemy realizować przedsięwzięcia, dzięki którym coraz więcej osób uzyska dostęp do kluczowych w zakresie płodności badań.

Pełny opis projektu oraz regulamin dostępne TUTAJ.

Przeczytaj również: