Ile razy będę musiała wykonywać w ciąży badania?

Zależy jakie. Niektóre, jak np. morfologię krwi i badanie ogólne moczu, średnio raz w miesiącu. Inne, np. przeciwciała przeciwróżyczkowe, na początku ciąży, a WR (w kierunku kiły) i antygen Hbs (wykrywa nosicielstwo żółtaczki zakaźnej) także pod jej koniec.

W ciąży ryzyko anemii jest większe. Czy oddając co miesiąc lub częściej krew do badania, nie przyczyniam sie do rozwoju niedokrwistości? W końcu tracę całą strzykawkę krwi.

Objętość krwi pobranej do badania jest tak mała, że nie zwiększa ryzyka wystąpienia anemii. A badania są potrzebne, bo dzięki nim ginekolog może szybko zareagować, gdyby działo się coś niepokojącego, np. pojawiła się anemia.

Po czym poznam, że mam anemię?

Na wyniku badania krwi wartość hemoglobiny (Hb) będzie obniżona. Zwykle jednocześnie poniżej zakresu normy jest ilość erytrocytów (E, RBC) oraz hematokrytu (Ht, Hct).

Jak często w ciąży trzeba chodzić na wizyty do ginekologa?

Jeśli ciąża przebiega podręcznikowo, a w twoim brzuchu zamieszkał jeden lokator, z ginekologiem będziesz się spotykać co miesiąc, a pod koniec ciąży co 2 tygodnie. Jeśli jednak pojawiły się jakieś problemy lub spodziewasz się więcej niż jednego maluszka, wizyty będą częstsze. Zdecyduje o tym ginekolog, uwzględniając twój stan.

Mam za sobą pierwsze wizyty u ginekologa, który zlecił sporo badań, ale nie skierował mnie na badania prenatalne. Może powinnam pójść do innego, aby on mi je zlecił? Martwię się, czy dziecko przyjdzie na świat dobrze rozwinięte i zdrowe.

Spokojnie. Na pewno wszystko jest dobrze i lekarz nie zlecił za mało badań. Takie obawy rodziców są naturalne. Przecież wszyscy marzą o zdrowym i ślicznym bobasku... Warto jednak pamiętać, że ciąża to naturalny stan a nie choroba. Nie ma potrzeby bez wskazań robić bardzo specjalistycznych i inwazyjnych badań. Np. prenatalne wykonuje się, gdy mama ma więcej niż 35 lat lub w jej lub partnera rodzinie występowały wady genetyczne.

Dlaczego ginekolog podczas każdej wizyty mierzy mi ciśnienie tętnicze? Czy to nie przesada?

Wręcz przeciwnie! To dobrze świadczy o lekarzu. W ciąży bowiem występują wahania ciśnienia, a jego skoki mogą być niebezpieczne. Wysokie ciśnienie nie boli i może nie dawać żadnych dolegliwości (wywołany przez nie ból głowy przyszła mama może zrzucić na zmęczenie, a osłabienie traktować jak naturalny sygnał ciąży). Dlatego ciśnienie trzeba kontrolować. Jeśli wynosi 140/90 mmHg lub więcej, nie bagatelizuj tego.

Jestem w 8. tygodniu ciąży, ale lekarz nie zlecił mi USG. Czy nie trzeba sprawdzić, jak rozwija się malec?

Pierwsze badanie USG wykonuje się zwykle ok. 12. tygodnia ciąży. Lekarz zleca je wcześniej, gdy dzieje się coś niedobrego, np. pojawiły się bóle brzucha, krwawienie z dróg rodnych, jest ryzyko poronienia albo ginekolog ma wątpliwości czy ciąża prawidłowo się rozwija. Natomiast jeśli twoje badania są prawidłowe, lekarz nie stwierdza nic niepokojącego, dobrze się czujesz, nie ma potrzeby robienia wcześniej USG.

Zobacz także:

Po co robić tak często badania moczu? Przecież poczuję pieczenie lub ból przy siusianiu, jeśli będzie jakaś infekcja.

Sprawa jest nieco bardziej złożona. Możliwe jest zakażenie bez dolegliwości. Nazywa się to bezobjawowym bakteriomoczem. W ciąży trzeba taki stan leczyć. Poza tym badanie moczu dostarcza wielu innych cennych informacji, nie tylko dotyczących układu moczowego, ale całego organizmu mamy. Przykładowo obecność białka w moczu w większych niż śladowych ilościach może być objawem gestozy (nazywanej potocznie zatruciem ciążowym).

Lekarz na pierwszej wizycie zalecił mi badanie przeciwciał na różyczkę i toksoplazmozę. Po co się wykonuje takie badania? Dlaczego ginekolog był zadowolony, gdy okazało się, że tych przeciwciał jest dużo?

Duża ilość (powyżej pewnego poziomu) przeciwciał świadczy o tym, że przeszłaś te choroby lub byłaś szczepiona przeciwko różyczce przed ciążą (nie ma szczepionki na toksoplazmozę). Chodzi tu o pewien rodzaj przeciwciał, a dokładnie w klasie IgG. Ich obecność sprawia, że chronią one ciebie i maluszka przed ponownym zachorowaniem.

Ginekolog zlecił mi badanie, które mogę wykonać wyłącznie w godzinach pracy. Potem laboratorium nie pracuje. Pracodawca nie chce mnie jednak zwolnić na 1-2 godziny. Muszę więc wziąć dzień urlopu wypoczynkowego. Czy to zgodne z prawem?

Nie. Masz prawo do zwolnienia z pracy na czas niezbędny do przeprowadzenia badań w związku z ciążą, pod warunkiem że badania zalecił lekarz i że nie możesz ich zrobić poza godzinami pracy. Pracodawca nie ma prawa zmusić cię do wzięcia urlopu. Powinnaś jednak przedstawić mu odpowiednie zaświadczenie. Za czas zwolnienia na badania przysługuje ci pełne wynagrodzenie.

Lekarz zlecił mi badanie grupy krwi. Ja mam Rh plus a mąż Rh minus. Czy to grozi nam konfliktem serologicznym?

Grupę krwi oznacza się na wypadek transfuzji a także, aby zbadać czy między grupami krwi rodziców nie zachodzi niezgodność (to grozi konfl iktem serologicznym). W wymienionej konstelacji układu Rh nie ma ryzyka. Gdyby układ był odwrotny, tzn. tata miał grupę Rh plus a mama Rh minus, istniałoby takie ryzyko. Wówczas lekarz zleci badanie przeciwciał anty-D po 12. tygodniu ciąży a także później.

KALENDARZ BADAŃ CIĄŻOWYCH

- morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi - co miesiąc (lub częściej w razie potrzeby)

- stężenie glukozy we krwi na czczo - na początku ciąży i w połowie

- grypa krwi i czynnik Rh - na początku ciąży (chyba, że mama ma już wynik takiego badania)

- WR i antygen Hbs - na początku i pod koniec ciąży

- cytologia, posiew - na początku ciąży (posiew zwykle powtarza sie pod koniec ciąży)

- przeciwciała różyczkowe i przeciwko toksoplazmozie - na początku ciąży, raczej na własny koszt; w razie potrzeby te drugie co 3 miesiące

- USG - trzykrotnie: w 12., około 22. i 30.–33. tyg. ciąży