Często zdarza się, że o nawadnianiu organizmu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczyna doskwierać nam mocno wysuszone gardło. To ewidentny błąd, bo płyny należy dostarczać zanim poczujemy uporczywe uczucie pragnienia. Lekarze nie mają wątpliwości, że dziennie należy przyjmować aż 2,5 litra wody, a w szczególnych warunkach, np. w trakcie ciąży lub podczas intensywnego wysiłku, jeszcze więcej. Zastanów się, czy twój dzienny bilans przyjmowanej wody jest bliski zalecanemu? Jeżeli wykreślisz kawę i inne napoje, prawdopodobnie udzielisz negatywnej odpowiedzi. W takiej sytuacji, koniecznie skorzystaj z jednej z proponowanych przez nas aplikacji, która pomoże ci utrzymać właściwy bilans płynów. Nie należy bowiem zapominać, że poza zdrową dietą (do przygotowania zdrowych posiłków posłuży aplikacja z przepisami), to właśnie prawidłowe nawodnienie w największym stopniu wpływa na kondycję organizmu.

Aplikacja do picia wody - Water Tracker

Zaczynamy od jednej z najprostszych tego typu aplikacji. Water Tracker to niezwykle funkcjonalne narzędzie, które można pobrać całkowicie za darmo. Aplikacja stawia przede wszystkim na prostotę. Interfejs jest właściwie pozbawiony jakichkolwiek ,,upiększaczy", więc spodoba się przede wszystkim zwolenniczkom minimalizmu, dla których przejrzystość i czytelność jest ważniejsza od ciekawych motywów graficznych. Zanim zaczniemy korzystać z Water Trackera, najpierw będziemy musiały skonfigurować podstawowe parametry - naszą wagę, wiek oraz czas, jaki każdego dnia poświęcamy na aktywność fizyczną. Na tej podstawie program wyliczy dla nas optymalną ilość wody, jaką powinnyśmy wypijać każdego dnia. Mało tego, Water Tracker przypilnuje też, żeby nasz organizm otrzymywał dokładnie tyle płynów, ile potrzebuje. Sporym udogodnieniem jest możliwość wyboru pojemności naczyń, z których zazwyczaj pijemy.    

Przydatne gadżety

Jeśli masz trudności ze zwiększeniem ilości wypijanej wody, poza aplikacjami pomocne będą też gadżety, które ułatwią wyrobienie nowego, zdrowego nawyku. Pierwszym z nich jest dzbanek filtrujący, który uzdatni wodę z kranu - dzięki temu oszczędzisz pieniądze i zadbasz o środowisko, bo kupowanie wody butelkowanej pójdzie w niepamięć. Taki dzbanek będzie idealny do domu (zwłaszcza w dobie home office), czy do biura. Przyda się również do przygotowywania napojów na ciepło - gotowanie przefiltrowanej wody pozwoli zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku:

Przefiltrowaną kranówkę możesz wziąć też "na wynos", w specjalnej, lekkiej butelce. Idealna na siłownię, spacer czy do szkoły dla dziecka:

Na dłuższe pobyty poza domem warto zaopatrzyć się w butelkę filtrującą. Dzięki temu będziesz mogła uzupełniać ją wszędzie - taka butelka świetnie sprawdza się na przykład w podróży. Filtrowanie odbywa się podczas picia - wkład filtrujący wykonany jest  z naturalnego węgla aktywnego i jonowymiennego włókna Aqualen, które zatrzymują również nieprzyjemny zapach i posmak wody z kranu:

Teraz w sklepie Aquaphor zrobisz zakupy z 10% rabatem - wystarczy użyć kodu burda10. Dotyczy produktów, które nie są objęte promocją.

Zobacz także:

Sprawdź także: Aplikacja zdrowe zakupy: dzięki niej staniesz się ekspertem od kupowania zdrowej żywności

Aplikacja przypominająca o piciu wody - Moja Woda

Kolejna aplikacja w naszym zestawieniu to Moja Woda. W tym przypadku twórcy postawili na system motywujący do częstego sięgania po szklankę lub butelkę z wodą, co ma pomóc w wypracowaniu zdrowego nawyku regularnego nawadniania organizmu. Wyróżnikiem tego narzędzia jest prosty, ale niezwykle atrakcyjny wizualnie interfejs graficzny. Layout utrzymany jest w przyjemnej błękitno-niebieskiej kolorystyce, idealnie współgrającej z funkcją aplikacji. Każda wypita szklanka wody jest tu traktowana jako osiągnięcie, za które użytkowniczka otrzymuje nagrodę (oczywiście wirtualną). Rzecz jasna nie zabrakło też funkcji alertu, która przypomni nam o konieczności nawodnienia organizmu. Twórcy aplikacji Moja Woda zadbali o możliwość łatwego obliczenia dziennego zapotrzebowania na płyny. Wystarczy tylko wprowadzić podstawowe informacje, a program sam powie nam, jaka dawka wody będzie dla nas optymalna. Co istotne, istnieje możliwość wprowadzenia w aplikacji innych płynów, które wypijamy w ciągu dnia. Funkcjonalną ciekawostką jest zestaw przydatnych wskazówek dotyczących wody i jej picia.   

Zobacz również: Aplikacja do biegania - darmowa, po polsku i offline. Przedstawiamy najlepsze aplikacje na telefon dla biegaczy

Aplikacja o nazwie Przypomnienie o wodzie

Następna propozycja w naszym zestawieniu to Przypomnienie o wodzie. Aplikacja zachwyca piękną, niezwykle dopracowaną oprawą. Dane są tu prezentowane w formie czytelnej i niezwykle estetycznej grafiki przedstawiającej ludzkie ciało i szklankę z wodą. Nie zabrakło też niezwykle czytelnych wykresów słupkowych, z których pomocą możemy łatwo i szybko przeanalizować historię nawadniania organizmu. Twórcy oddali do dyspozycji użytkowniczek praktyczny kalkulator, który na podstawie informacji o wadze, wzroście, płci i stopniu aktywności fizycznej automatycznie wylicza dzienne zapotrzebowanie na wodę. Każdą wypitą porcję należy odznaczyć w menu, ale warto pamiętać, że nie dotyczy to wyłącznie wody - do wyboru mamy aż 20 różnych napojów. Na uwagę zasługuje funkcja inteligentnych powiadomień. Użytkowniczka może określić godziny w których śpi, co eliminuje problem wybudzania przez powiadomienia. Nie zabrakło systemu nagród motywujących do częstszego nawadniania organizmu.  

Sprawdź także: Najlepsze aplikacje do sprawdzania jakości powietrza: z nimi smog nie będzie nam straszny

Przypomnienie wypij wodę

Kolejną propozycją na liście najlepszych aplikacji pilnujących nawodnienia organizmu jest Przypomnienie wypij wodę. Ten program łączy w sobie atrakcyjny pod względem graficznym interfejs i funkcjonalny minimalizm. Główną funkcją aplikacji jest wysyłanie przypominań o konieczności sięgnięcia po wodę. Każdego dnia można regulować zalecaną dawkę stosownie do poziomu aktywności fizycznej lub pogody. Istnieje możliwość określenia godzin, w których powiadomienia będą dostarczane. Co jeszcze? Twórcy udostępnili możliwość wyboru pojemności naczyń do picia. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle rozbudowane statystyki. Użytkowniczki mogą sprawdzać swoją historię nawadniania organizmu ze wszystkimi detalami.

Waterful: przypomnienie o piciu wody i nawodnieniu

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest Waterful. W tej aplikacji zostały zawarte wszystkie funkcje, w jakie powinno być wyposażone tego typu narzędzie: niezwykle szczegółowy kalkulator wyliczający dzienną dawkę wody (można dodać nawet informację o ciąży), rozbudowana baza napojów z możliwością dodawania kolejnych pozycji, konfigurowalne powiadomienia, informacje o aktualnie panującej pogodzie i rozbudowany system statystyk. Co wyróżnia opisywaną aplikację na tle pozostałych? Aby dodatkowo zmotywować do częstszego sięgania po wodę, twórcy wprowadzili do Waterful uroczego towarzysza - ośmiornicę, która staje się tym weselsza, im więcej wody pijemy.

Zobacz także: Aplikacja do oglądania seriali za darmo? Mamy listę darmowych aplikacji, w których za darmo sprawdzisz co działo się w ostatnich odcinkach