Na wstępie wypada zaznaczyć, że aplikacja nie jest niezbędna do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Dlaczego jednak nie ułatwić sobie codziennych zajęć sportowych, skoro wirtualne półki sklepów Google Play i App Store uginają się pod ciężarem niezliczonych aplikacji dedykowanych miłośnikom joggingu? Propozycje najlepszych deweloperów to nie tylko podstawowe funkcje monitorowania aktywności. Najlepsze aplikacje dla biegaczy mogą też uczynić monotonny trening znacznie atrakcyjniejszym. W naszym zestawieniu znalazły się pozycje z płatnymi opcjami, darmowe, działające online i bez Internetu, czyli dla każdego coś dobrego. 

Aplikacja do biegania - Zeopoxa Bieganie & Jogging

Zaczynamy od multi-narzędzia treningowego, które przyda się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom. Zeopoxa Bieganie & Jogging to zaawansowany monitor aktywności, który na bieżąco mierzy wszystkie kluczowe parametry biegu - prędkość, średnie tempo, czas, dystans, liczbę spalonych kalorii. To jednak jeszcze nie wszystko. Opisywana aplikacja oddaje w ręce użytkownika rozbudowany moduł wyznaczania celów. Każdego dnia możemy określić inny target, np. liczbę kalorii do spalenia, czas treningu czy dystans do pokonania. Kiedy cel zostanie już osiągnięty, apka poinformuje nas o tym. 

Zobacz też:

Aplikacje do oglądania seriali za darmo - podpowiadamy, które są najlepsze

Najlepsze aplikacje do sprawdzania jakości powietrza

Aplikacje z przepisami - pomogą ugotować Ci super dania i policzą kalorię

Aplikacje do biegania - MapMyRide i Running Distance Tracker

Kolejne aplikacje na naszej liście to MapMyRide i Running Distance Tracker. Pierwsza z wymienionych oferuje wszystkie funkcje, w jakie powinien być wyposażony taki program. Nie zabrakło zatem opcji śledzenia trasy, licznika kilometrów, prędkości, średniego tempa i spalonych kalorii, ale to jeszcze nie wszystko. Unikalną funkcją MapMyRide jest zaimplementowany moduł diety, który daje możliwość zapisywania ilości zjedzonych posiłków oraz podliczania kalorii - zarówno dostarczonych do organizmu, jak i spalonych. Dzięki temu użytkownik otrzymuje kompleksowe narzędzie ułatwiające utrzymanie ciała w doskonałej formie. 

Zobacz także:

Druga z wymienionych propozycji jest dedykowana dla osób, które od tego typu narzędzia oczekują przede wszystkim prostoty użytkowania. Running Distance Tracker skradł serca biegaczy minimalistycznym interfejsem, ale nie jest to jedyna mocna strona tej apki. Program cieszy się opinią jednego z najdokładniejszych w tej kategorii. Pomiar tempa, dystansu czy zapis trasy jest realizowany niezwykle dokładnie, dzięki czemu aplikacja będzie nieodłącznym towarzyszem osób trenujących amatorsko, jak i profesjonalnych sportowców, dla których znaczenia ma każdy metr biegu. 

Zobacz też: Maja Komorowska biega po plaży. Ma 82 lata a ciało nastolatki!

Najlepsza aplikacja po polsku do biegania - Navime Sports Tracker

Nasza kolejna propozycja przypadnie do gustu osobom, które szukają zaawansowanego monitora treningowego w języku polskim. Navime Sports Tracker to aplikacja napisana przez polskiego dewelopera, więc nie ma mowy o dziwacznym tłumaczeniu interfejsu, co w wielu zagranicznych aplikacjach nie należy do rzadkości. Polskojęzyczne menu nie jest jednak jedyną mocną stroną opisywanego tytułu. Użytkownicy docenią także przejrzysty system prezentowania aktualnych parametrów biegu, rozbudowany dziennik statystyk i dobrze działającego asystenta głosowego. Aplikacja współpracuje z wieloma pulsometrami, więc spokojnie może posłużyć za osobistego trenera osób, które stawiają na trening cardio lub interwały. 

Przeczytaj też: Jak zacząć biegać po 40-tce?

Aplikacja dla biegaczy - adidas Running app Runtastic

Kolejną propozycję na naszej liście sygnuje jeden z najbardziej uznanych producentów obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych. Opisywana aplikacje to nie tylko rozbudowane narzędzie do monitorowania aktywności. Początkujący biegacze docenią przede wszystkim możliwość wykupienia planów treningowych, które wprowadzą ich do świata joggingu, pomogą wypracować kondycję i utrzymać zdrowy tryb życia. Niezwykle ciekawą i przydatną opcją jest LIVE-Tracking. Dzięki niej osoba trenująca ma możliwość udostępniania swojej lokalizacji znajomym, a ci mogą ją dopingować. Nie zabrakło tez niezwykle motywujących wyzwań.  

Zobacz też: Mama schudła 20 kg w 7 miesięcy po porodzie. Zdradza sekret, jak to zrobiła?

Darmowa aplikacja do biegania - RockMyRun

Wiele osób nie wyobraża sobie biegania bez rozbrzmiewających w słuchawkach rytmów. Aplikacja RockMyRun powstała po to, by dostarczyć biegaczom właśnie taką muzyką, jaka aktualnie jest im potrzebna. Program na bieżąco analizuje tempo biegu i na tej podstawie dobiera ścieżkę dźwiękową. Jak zapewniają twórcy, każdy utwór został dobrany tak, aby zapewniał stosowną dawkę motywacji, a inteligentny algorytm miksuje ścieżkę dźwiękową bez przypadkowych połączeń - każda pozycja z playlisty płynnie przechodzi w kolejną. Co istotne, skuteczność działania aplikacji została potwierdzona naukowymi badaniami!

Najlepsze aplikacje do biegania według nas - Zacznij biegać. Bieganie dla początkujących, Nike Run Club i Locus Map

Każda opisywana aplikacja ma całą masę zalet, a w repozytoriach Google Play i App Store zostało jeszcze wiele pozycji dedykowanych dla Joggerów. W podsumowaniu zestawienia ujęliśmy te, które najbardziej przypadły nam do gustu.

Chyba każdy doświadczony biegacz powie, że najtrudniejszym etapem przygody z joggingiem jest pierwsza faza treningów. Wiele osób nie potrafi znaleźć motywacji do biegania, inne przesadzają z intensywnością ćwiczeń, co zwykle kończy się kontuzją. Aplikacja Zacznij biegać. Bieganie dla początkujących eliminuje każdy z tych problemów. Narzędzie przeprowadza nas przez 4 poziomy wstępu do biegania. Przejście do kolejnego wymaga ukończenia poprzedniego. Pod koniec użytkownik będzie w stanie wykonać 60-minutowy bieg bez odpoczynku.

Bieganie jest dla ciebie zbyt monotonną formą treningów? Z aplikacją Nike Run Club nie ma mowy o nudzie w trakcie biegu! Główną siłą aplikacji są rozbudowane wskazówki głosowe, które dają użytkownikowi wrażenie biegania z osobistym trenerem. Co niezwykle istotne, opisywany program nie korzysta z mechanicznego głosu wirtualnego lektora. Wskazówek udziela nam znany lekkoatleta Mo Farah lub Kevin Hart - znany amerykański komik. Poza tym aplikacja zachwyca przejrzystym, niezwykle estetycznym interfejsem i wieloma zaawansowanymi funkcjami. W tym miejscu należy wskazać na kompletny pomiar parametrów biegu, plany treningowe, system wyzwań nagradzanych wirtualnymi trofeami i ranking najlepszych osiągnięć. 

Zestawienie najlepszych aplikacji dla biegaczy nie będzie kompletne, jeżeli nie znajdzie się w nim program działający wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu. Takie narzędzie docenią przede wszystkim osoby biegające w lasach i górach, gdzie często występują problemy z zasięgiem. Nasza propozycja to Locus Map. Ten program to praktyczny i funkcjonalny tracker aktywności, który daje możliwość zapisania map w trybie offline. Dzięki temu użytkownicy mogą rejestrować trasę biegu nawet tam, gdzie nie dociera sygnał sieci.