Chociaż alkohol jest toksyczny, jednak – jak wiele innych trucizn – w małych dawkach nie szkodzi. Możemy go zatem pić, skoro sprawia nam to przyjemność. Ale nie wszyscy. Nie powinny po alkohol sięgać kobiety w ciąży, matki karmiące, młodzież, ludzie chorzy. Działanie alkoholu zależy od tego, ile go wypijemy. Pokażemy, jakie są skutki krótkotrwałe, a jakie długofalowe wypijania pewnej liczby standardowych dawek alkoholu. Warto to wiedzieć, sięgając po drinka.

1–2 DAWKI DZIENNIE

Szybkie efekty Odprężamy się, poprawia nam się humor, jesteśmy bardziej otwarci i elokwentni. Ale nawet tak mała dawka zaburza nieco pracę mózgu. Dlatego gorzej oceniamy sytuację, np. podjeżdżamy samochodem do miejsca parkingowego, w którym się nie zmieścimy.

Długofalowe efekty Codzienne wypijanie 1–2 porcji alkoholu zapobiega chorobie wieńcowej, zwłaszcza u kobiet w okresie klimakterium. Obniża też poziom złego cholesterolu. Ale psychoterapeuci z Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) odradzają codzienne drinkowanie. Po 5 dniach należy zrobić 2 dni przerwy, by nie narażać się na uzależnienie od alkoholu.

3–4 DAWEK DZIENNIE

Szybkie efekty Robi nam się ciepło, bo nasze naczynia krwionośne rozszerzają się i krew szybciej krąży. W mózgu dochodzi do niewielkiego zaburzenia pracy ośrodka biorącego udział w regulacji emocji i w zapamiętywaniu. Dlatego nasze zachowania emocjonalne są nieco przesadzone, niewspółmierne do sytuacji, a zapamiętywanie utrudnione. Mamy obniżony refleks i błędną ocenę własnych możliwości, nie siadajmy zatem za kierownicą! Tym bardziej że po 3–4 porcjach dopuszczalne dla kierowców 0,2 promila alkoholu we krwi zostaje przekroczone.

Długofalowe efekty U kobiet, które codziennie wypijają ok. 3 porcji alkoholu, ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta o 30%.

Zobacz także:

5–8 DAWEK DZIENNIE

Szybkie efekty Taka ilość alkoholu powoduje spadek sprawności intelektualnej (np. błędy w logicznym rozumowaniu, w wypowiedziach), nadmierne pobudzenie, gadatliwość, fałszywe ocenianie sytuacji. Następnego dnia rankiem może pojawić się łagodny kac.

Długofalowe efekty W niewielkich ilościach alkohol działa ochronnie na układ krążenia. Ale wypijanie 5–6 porcji dziennie powoduje osłabienie mięśnia sercowego, zwiększa ryzyko nadciśnienia (np. u pań wypijających 2 szklanki wina dziennie wzrasta ono 2-krotnie) i podrażnienia błony śluzowej żołądka. Pogarsza się też wchłanianie witamin, np. B1, A, składników mineralnych, a u kobiet rośnie zagrożenie osteoporozą.

9–14 DAWEK DZIENNIE

Szybkie efekty Dochodzi do utraty samokontroli. Możliwe są agresywne zachowania. Mowa staje się bełkotliwa, Występują zaburzenia równowagi, podwójne widzenie. Zmniejsza się wrażliwość na ból.

Długofalowe efekty U 30% osób wypijających codziennie lub prawie codziennie taką ilość alkoholu następuje stłuszczenie wątroby, osłabiające jej pracę. To niejedyny skutek picia: spada znacznie odporność, czego rezultatem są nie tylko częstsze infekcje bakteryjne i wirusowe, ale też wzrost ryzyka rozwoju niektórych odmian raka. U osób nadużywających alkoholu np. 10-krotnie częściej występuje nowotwór jamy ustnej, krtani oraz tchawicy.

15–19 DAWEK DZIENNIE

Szybkie efekty Większość osób, na szczęście, nie wypija takiej ilości alkoholu, bo powoduje ona zatrucie organizmu. Osłabione zostają wszystkie jego funkcje. Spada tętno i akcja serca, oddech staje się wolniejszy. Pojawia się senność, niemożność utrzymania pionowej postawy. Następnego dnia kac gigant murowany.

Efekty długofalowe Osłabienie apetytu i gorsze wchłanianie składników odżywczych powodują wyniszczenie organizmu. Skutkiem picia takiej ilości alkoholu jest marskość wątroby, pogorszenie pracy wszystkich narządów, apatia zaburzenia bieżącej pamięci i problemy z logicznym rozumowaniem (tzw. syndrom Korsakowa, związany z niedoborem witaminy B).

20+ DAWEK DZIENNIE

Szybkie efekty W zależności od masy ciała i tolerancji alkoholu przez organizm, może być konieczna pomoc lekarza. Następuje bowiem spadek ciśnienia, zaburzenia świadomości, oddychania i innych funkcji organizmu. Może dojść nawet do śpiączki i zagrożenia życia.

Długofalowe efekty Ten, kto tak pije codziennie, ma przed sobą nie lata, ale prawdopodobnie miesiące życia.

Co to jest standardowa dawka alkoholu?

Jedna dawka to 10 ml (lub 8 g) czystego alkoholu etylowego. Na wszystkich napojach alkoholowych podaje się ich objętość i procentowa zawartość alkoholu. Pozostaje obliczyć, ile napój ma dawek? Załóżmy, ze kopiliśmy butelkę wina (750 ml) zawierającego 12% alkoholu. Przeliczamy: 750 x 12 : 1000 = 9 standardowych dawek alkoholu

Dla ułatwienia podajemy, że: ■ duży kufel (500 ml) piwa 4,5% to 2,25 dawki
■ kieliszek (150 ml) wina 12% to 1,8 dawki
■ kieliszek (50 ml) wódki 40% to 2 dawki
■ drink moijto (40 ml rumu 40%) to 1,6 dawki