Ajurweda - pochodzenie metody 

Ajurweda to podejście znane na świecie od ponad 5 tysięcy lat! To nauka, w której zderzają się medycyna, filozofia i psychologia. Choć w Europie nie jest tak popularna, w Azji praktykowana jest regularnie, w szczególności na Sri Lance i Indiach. Ajurweda może być stosowana zarówno w chorobach psychicznych, jak i fizycznych. Jest bardzo skuteczna, gdy walczymy z dolegliwościami trawiennymi i problemami jelitowymi. 

Ajurweda - podstawy podejścia

Bazą podejścia ajurwedyjskiego jest założenie, że każdy z nas rodzi się mając energię w idealnej równowadze. A energia w ajurwedzie jest najważniejsza. Zaburzamy ją w trakcie naszego życia: kiepskim jedzeniem, złymi wyborami, czy stresem. Ajurweda wskazuje, że szukanie wzorów w innych i ściganie ich jest dla nas niekorzystna. Gubimy wtedy siebie i prawdziwe szczęście. 
Każdy z nas ma swój własny, charakterystyczny model energii. Od niego właśnie zależy to, jakie mamy potrzeby, nasza siła psychiczna i fizyczna, czy temperament. 

Ajurweda - klucz do sukcesu

W podejściu ajurwedyjskim należy przede wszystkim myśleć o zachowaniu równowagi. Dotyczy ona wszystkich elementów naszego życia: ducha, umysłu i ciała. Nie jest możliwe życie w pełnym zdrowiu fizycznym, jeżeli borykamy się z problemami natury psychicznej. Niestety, współczesna medycyna dopiero od niedawna poświęca więcej czasu i przeprowadza badania nad zdrowiem mentalnym. Ludzka psychika przez wiele lat była pomijana. Praktycy ajurwedy dostrzegli ją jednak tysiące lat temu. Umysł jest najważniejszy - steruje naszym podejściem do życia, jak i funduje nam przez to choroby. 

Przeczytaj też: Fazy Księżyca - jaki mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? ->>

Ajurweda - jak wygląda terapia?

Leczenie ajurwedyjskie nie jest ujednolicone. Mistrzowie ajurwedy zawsze stosują indywidualne podejście. Zasadza się to na podejściu, że nie ma dwóch identycznych osób i jednego złotego, uniwersalnego sposobu leczenia. Podstawą jest wnikliwe badanie na zasadzie wywiadu. Jest on trochę inny, niż ten przeprowadzany przez lekarza rodzinnego.

Pytania dotyczą problemów zdrowotnych, ale również tego, co robimy w życiu, gdzie pracujemy, co lubimy, jak się relaksujemy. Konieczny jest też opis naszego żywienia, jak i zmartwień. Dzięki tym wszystkim szczegółom mistrz ajurwedy może odkryć, dlaczego nasza energia i równowaga jest zaburzona. Dokładnie ogląda kolor skóry, paznokci, warg, języka - ajurwedyjski ekspert dobrze wie, co należy obserwować. Mocno skupia się także na dłoniach, nasze palce mogą zdradzić wiele sekretów. 

Ajurweda - etapy leczenia

Podstawowym, najważniejszym etapem powrotu do zdrowia dzięki ajurwedzie jest oczyszczenie. Polega na pozbywaniu się toksyn, które nagromadziły się w organizmie w wyniku kiepskiego odżywiania i problemów z emocjami. By przejść dalej w terapii ajurwedyjskiej należy zadbać o to, aby całkowicie oczyścić organizm - to gwarancja skuteczności. Usuwanie toksyn wspomaga też masaż skóry specjalnymi, ziołowymi olejkami. Oleje są właśnie podstawą oczyszczania. Wchłaniają się one o wiele skuteczniej, niż inne środki. Oczyszczanie wesprze także kąpiel parowa lub sauna. 

Zobacz także:

Kolejnym etapem na drodze uzdrowienia jest przypisanie pacjentowi preparatów mineralnych i ziołowych. Są one dobrane idealnie pod pacjenta, specjalnie dla niego skomponowane. Leczenie ajurwedyjskie polega też na rozmowie - ekspert przekazuje leczonemu wskazówki, co do żywienia, stylu życia, czy ilości aktywności fizycznej. To mistrz ajurwedy nadaje kierunek, który należy obrać na drodze do powrotu do równowagi.