Zwykle objawia się częstym bieganiem do toalety, parciem na pęcherz i pieczeniem czy kłuciem podczas oddawania moczu. Część z nas ma do zapaleń pęcherza predyspozycje wrodzone, najczęściej jednak stoi za nimi aktywność Escherichia Coli, bakterii z grupy pałeczek jelitowych. I to one, przeniesione z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej, wywołują zakażenie moczu: zaczynają drażnić ściany pęcherza, co prowadzi do stanu zapalnego błony śluzowej. Tego utrapienia choć raz w życiu (a zwykle częściej) zaznaje co druga z nas. Co więc powinnyśmy zrobić, jeśli poczujemy pierwsze jego objawy?

1 Pij co godzinę szklankę wody – To pozwoli rozcieńczyć mocz i szybciej wypłukać bakterie z pęcherza moczowego, dzięki czemu jego oddawanie będzie mniej bolało – tłumaczy dr Alina Borowska. – Pamiętajmy też, że im dłużej mocz zalega w pęcherzu, tym więcej kłębi się w nim pałeczek okrężnicy. A one w 20 minut potrafią podwoić swoją liczebność! Do „płukania” pęcherza najlepsza jest woda niegazowana, mineralna, w temperaturze pokojowej. Jasna barwa moczu będzie znakiem, że jej ilość w organizmie jest odpowiednia. Unikajmy picia mocnej herbaty czy kawy, bo działają drażniąco na pęcherz moczowy.

2 Przyjmuj dużo witaminy C – Nawet 1000 mg na dobę – mówi dr Borowska. – Niekoniecznie w postaci tabletek. Warto pić sok z czarnych porzeczek, cytrusów. Witamina C zakwasza mocz, dzięki czemu zahamowany zostaje rozwój drobnoustrojów.

3 Zaufaj żurawinie ...bo działa przeciwzapalnie i zapobiega rozwojowi bakterii. Zawarty w niej kwas chinolowy przetwarza się w wątrobie w hipurowy i w połączeniu z naturalną witaminą C nie pozwala bakteriom osadzać się na ścian-kach pęcherza. Najlepiej wypijać 2–3 szklanki soku żurowinowego dziennie lub przyjmować preparaty żurawinowe.

4 Rozgrzewaj się w wannie i łóżku Ciepło poprawia bowiem ukrwienie śluzówki dróg moczowych, dzięki czemu szybciej ustępuje stan zapalny. Zalecane jest wygrzewanie się w łóżku z termoforem na okolicy pęcherza, nasiadówki z naparu rumianku lub szałwii, gorące ką-piele, ale bez żadnych dodatków pian czy soli (mogą podrażnić okolice cewki moczowej). – I lepiej unikać marznięcia, bo wtedy odporność spada i podnosi się ryzyko różnych infekcji.

5 Weź aspirynę lub ibuprofen Pomyśl o ich zażyciu już pierwszego dnia, zwłaszcza jeśli dolegliwość objawia się bólem lub pieczeniem. Oba preparaty, poza przeciwbólowym, mają też działanie przeciwzapalne.

6 Pomogą ci też zaparzone zioła – Napar z pietruszki ma właściwości moczopędne i przeciw-skurczowe, jest zalecany w przewlekłych zapaleniach pęcherza – mówi dr Borowska. – Pić war-to także napar ze skrzypu pol-ego: jest przeciwbakteryjny i demineralizujący, czyli zapobiega tworzeniu się kamienia w drogach moczowych.

Zobacz także:

7 Dbaj o higienę intymną Najlepiej myć się dwa razy dziennie, w kierunku od przodu do tyłu. Niekoniecznie płynem antybakteryjnym, który może zaburzać florę bakteryjną, wystarczy łagodne mydło – objaśnia lekarka. – O ablucji trzeba pamiętać przed kontaktem seksualnym i tuż po nim, żeby usunąć drobnoustroje z okolic intymnych. Ze względów higienicznych warto też opróżnić pęcherz przed stosunkiem, jak i po.

8 Stosuj w kuchni olej lniany Osłania błony śluzowe, nie pozwalając bakteriom osiadać na nich, ma też właściwości przeciwzapalne. Najlepiej spożywać go na zimno, np. jako dodatek do sałatek i warzyw.

Nasz ekspert: ALINA BOROWSKA Lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych; Klinika Onkolmed w Warszawie (www.onkolmed.pl)