1. Napój imbirowy z cytryną i miodem

Idealny na przeziębienia, ale niezrównany także w profilaktyce. Przygotowanie tej aromatycznej rozgrzewającej mikstury nie zajmie ci więcej niż 5 minut. Drobno posiekany kawałek imbiru (ok. 5 cm) i kilka plasterków cytryny wrzuć do szklanki. Dodaj pół laski cynamonu, kilka ziarenek kardamonu i gwiazdkę anyżu. Zalej wrzątkiem, a gdy napój odrobinę przestygnie możesz go posłodzić łyżeczką miodu. 

2. Złote mleko - napój z kurkumą i miodem

Ten tradycyjny ajurwedyjski napój zawdzięcza swą nazwę złocistej barwie, którą zyskuje mleko po dodaniu kurkumy. To również dzięki niej ta rozgrzewająca mikstura ma tyle wspaniałych właściwości. Złote mleko rozgrzewa, wzmacnia odporność i jest doskonałym lekarstwem na gorączkę oraz przeziębienia. Oprócz tego ma właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, pomaga zwalczyć niestrawność i ból żołądka. Kurkuma jest też uznawana za jeden z najsilniejszych naturalnych składników o właściwościach antynowotworowych. 

Shutterstock

Jak przygotować złote mleko? Podgrzej w rondelku szklankę mleka z dodatkiem łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczki cynamonu, szczypty pieprzu, pół łyżeczki sproszkowanego imbiru i opcjonalnie pół łyżeczki oleju kokosowego. Możesz dodać też inne przyprawy korzenne, na przykład kardamon lub goździki, a także odrobinę miodu do smaku.

3. Zimowa herbata z przyprawami

Jesienno-zimowy klasyk, który błyskawicznie cię rozgrzeje. Herbatę możesz przygotować tak, jak lubisz: z dodatkiem cytrusów lub konfitury, miodu i aromatycznych przypraw. Najpopularniejsze warianty to: czarna herbata z imbirem, miodem i cytryną, herbata lipowa z konfiturą malinową lub z pomarańczą i goździkami. Zamiast zwykłej czarnej herbaty możesz zaparzyć malinową lub z dzikiej róży, a jako dodatek świetnie sprawdzi się też pigwa.

Zobacz także:

Zobacz też: Zimowa herbata na 3 sposoby >>>

zimowa-herbata

Shutterstock

4. Mors żurawinowy

Ten rozgrzewający zimowy napój wywodzi się z krajów skandynawskich, gdzie jest bardzo popularny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej przygotowuje się go z żurawiny lub borówek, znanych ze swoich właściwości antybakteryjnych. Jak go przyrządzić? Jagody i cukier w proporcjach 3:1 umieszczamy w garnku i rozcieramy blenderem. Następnie zalewamy zimna wodą (3 l na 0,5 kg owoców) i podgrzewamy, doprowadzając do wrzenia. Następnie przecedzamy wywar.

napój-żurawinowy

Shutterstock

5. Mleko z miodem i masłem

To sprawdzony sposób na przeziębienia. Szklankę mleka podgrzewamy w rondelku w łyżką miodu oraz łyżeczką masła - i pijemy gorący. Możesz też wzmocnić lecznicze działanie napoju dodając do składników w rondelku rozdrobniony ząbek czosnku.

mleko-z-miodem

Shutterstock

--

Zobacz też: Domowe sposoby na przeziębienie >>>