Estrogen to główny hormon, który zmniejsza się w okresie menopauzy. Ma on wpływ na wiele różnych obszarów ciała - w tym na mózg, więc może powodować wiele nieoczywistych objawów, podczas jego spadku. Te objawy mogą się pojawić, nawet jeśli kobieta wciąż miesiączkuje. Ten czas, zwany okołomenopauzą, może trwać kilka lat. Dlatego wiele kobiet nie łączy różnych objawów właśnie z menopauzą i stresuje się niepokojącymi objawami, jakie wysyła ciało.

Oto 5 zaskakujących objawów, które mogą wskazywać na zbliżającą się menopauzę:

1. Objawy menopauzy - Lęk i depresja

Uczucie depresji - i niska samoocena, lęk i ataki paniki - to bardzo częste objawy menopauzy. Wiele kobiet niepotrzebnie zaczyna się wtedy leczyć na depresję.

Objawy lęku i depresji mogą osłabiać i wpływać na pracę i życie rodzinne. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, skontaktuj się z lekarzem.

2. Objawy menopauzy - Drażliwość i irytacja

W czasie okołomenopauzalnym często pojawiają się wahania nastroju, które mogą mieć duży wpływ na relacje z bliskimi.
Może Cię bardziej niż zwykle denerwować Twój partner czy dzieci. Nie chcesz być dotykana, drażnią Cię gesty czy słowa, które wcześniej były dla Ciebie normalne. Po pewnym czasie wszystko wróci do normy, uprzedź tylko bliskich, że w tym czasie możesz być bardziej poirytowana.

3. Objawy menopauzy - Zmęczenie

Wiadomo, że w czasie menopauzy mamy większe problemy ze snem, dopadają nas nocne poty, a co za tym idzie, w czasie dnia jesteśmy bardziej zmęczone i niewyspane.
Ale nawet jeśli nie mamy tych objawów, w czasie dnia możemy być bardziej zmęczone niż zwykle.
Zdarza się, że nawet, jeśli do tej pory nie spałaś w ciągu dnia, teraz musisz się zdrzemnąć na chwilę, by nabrać sił.

4. Objawy menopauzy - Bóle stawów

Spadający poziom estrogenu wpływa na pracę stawów. W tym czasie możemy odczuwać ból, a ruchy ciała wymagają więcej wysiłku. Właśnie w tym czasie wiele kobiet zostaje błędnie zdiagnozowanych na zapaleniem stawów.
W tym okresie wiele kobiet może przestać ćwiczyć, nawet, gdy wcześniej robiły to regularnie.

5. Objawy menopauzy - Częste oddawanie moczu

Zauważyłaś, że częściej wstajesz w nocy do toalety? To też może być nieoczywisty objaw zbliżającej się menopauzy. ​​To dlatego, że estrogen wpływa również na dno miednicy i pęcherz.

Zobacz także:

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, istnieje szereg opcji leczenia, dlatego umów się na wizytę do lekarza.