5 najbardziej szkodliwych nawyków jakie robimy każdego dnia
Powtarzamy je codziennie, wielokrotnie i nieświadomie. A najbardziej cierpi na tym kręgosłup. Czas zmienić złe nawyki w dobre przyzwyczajenia.
Każdego dnia wpatrujemy się w swój telefon, pisząc SMS-y, a potem rozmawiamy godzinami, przytrzymując komórkę barkiem. Garbimy się, siedząc na kanapie nad laptopem. Robimy zakupy, dźwigając wszystkie ciężkie siatki w jednej ręce, bo drugą trzymamy dziecko odebrane z przedszkola. Te złe nawyki powtarzamy codziennie, dlatego prędzej czy później muszą się odbić na kondycji kręgosłupa, szyi i oczu. W plecach zaczyna strzykać, przemęczone oczy bolą i łzawią, a na szyi pojawiają się zmarszczki. Jeśli nie uśmiecha ci się taka perspektywa, zmień swoje niedobre przyzwyczajenia. Najlepiej zacząć już od dziś. Zmiany nawyków przynoszą naprawdę duże efekty!
Sprawdź, czy też popełniasz te błędy ->>
CZY WIECIE KIEDY ZMIENIAMY CZAS NA ZIMOWY?
1 z 5
4. Praca z laptopem na kanapie
ROBISZ TAK
Twoje ciało pochylone nad komputerem wygląda jak paragraf – jesteś skulona, zgarbiona, masz podkurczone nogi. Taka pozycja jest wygodna przez chwilę, później zaczynają boleć plecy i łapią cię skurcze w łydkach.
DLACZEGO TO SZKODZI?
Jeśli lubisz pracować z laptopem na kanapie, nie mamy dla ciebie dobrej wiadomości – powinnaś jak najszybciej zmienić przyzwyczajenia. W takiej pozycji cierpi nie tylko obręcz barkowa, ale także niższe partie pleców. Gdy zawsze w taki sposób korzystasz z laptopa, może to prowadzić do trwałych zwyrodnień w odcinkach szyjnym i lędźwiowym.
RÓB INACZEJ
To prawda, laptop i tablet wynaleziono po to, by oderwać ludzi od komputera stacjonarnego i biurka. My jednak namawiamy na powrót do stołu. Przenieś tam komputer i usiądź na krześle. Taka zmiana wymusi przyjęcie naturalnej, komfortowej dla kręgosłupa pozycji. I pozwoli pracować dłużej.
2 z 5
3. Garbienie się przy czytaniu
ROBISZ TAK
Uwielbiasz czytać w łóżku. Siadasz wtedy mocno zgarbiona i masz ugięte kolana, na których opierasz książkę lub czytnik e-booków.
DLACZEGO TO SZKODZI?
Bo się garbisz, pochylając głowę nad lekturą. Po kilku stronach zaczną cię boleć szyja, ramiona i barki. Długotrwałe seanse książkowe w łóżku mogą skończyć się zwyrodnieniami w górnej części kręgosłupa.
RÓB INACZEJ
Wcale nie musisz rezygnować z przyjemności czytania w łóżku. Wystarczy, że zmienisz pozycję. Połóż się na boku, pod głowę podłóż wałek lub jaśka, staraj się, by kręgosłup był wyprostowany. Zmieniaj strony i ręce co kilkanaście minut. Kindle’a trzymaj na wprost głowy i oczu. A jeśli wolisz pozycję półleżącą, podłóż pod plecy odpowiednią ilość poduszek, byś nie musiała się garbić.
3 z 5
5. Noszenie ciężkiej torby na ramieniu
ROBISZ TAK
W dużej torbie musi się zmieścić wszystko, co niezbędne. I do tego nosisz ją zawsze na jednym ramieniu.
DLACZEGO TO SZKODZI?
Noszenie torby w taki sposób powoduje nierównomierny rozrost mięśni po stronie, która najczęściej dźwiga. Taki nawyk prowadzi też do bólów w górnej partii pleców. Poza tym torba zawieszona na ramieniu sprawia, że odruchowo unosimy je do góry, by zapobiec jej zsunięciu się. Niedobrze jest też, gdy zawsze w jednej dłoni nosisz ciężką aktówkę albo torbę z zakupami. Wtedy ciężar ciągnie drugą stronę ciała w dół. To sprzyja skrzywieniu kręgosłupa i prowadzi do bolesnych zwyrodnień.
RÓB INACZEJ
Warto przekładać torbę z jednego ramienia na drugie lub nosić ją na skos. Dobrym pomysłem jest też spakowanie ciężkich rzeczy do plecaka lub torby na kółkach.
4 z 5
1. Przytrzymywanie telefonu barkiem
ROBISZ TAK
Odbierasz telefon, przytrzymując go ramieniem, bo przy okazji wykonujesz sto innych rzeczy. Uważaj, naukowcy już obalili teorię o nadzwyczajnych uzdolnieniach osób wielozadaniowych. Dziś bardziej cenieni są ci, którzy potrafi ą skupić się na jednym projekcie.
DLACZEGO TO SZKODZI?
Po kilku takich telekonferencjach może ci pozostać bolesny skurcz mięśni szyi. Taka postawa podczas rozmowy telefonicznej przyspiesza też tworzenie się nieestetycznych zmarszczek na szyi. A to bardzo postarza.
RÓB INACZEJ
Najlepiej gdybyś rozmawiała przez zestaw głośnomówiący. Jeśli jednak wolisz klasyczny sposób telefonowania, trzymaj smartfon przy uchu i nie garb się. Podziękuje ci za to kręgosłup, zwłaszcza odcinek szyjny.
5 z 5
2. Pisanie SMS-ów z daleka od oczu
ROBISZ TAK
Telefon trzymasz nisko i pochylasz głowę, żeby coś w ogóle zobaczyć.
DLACZEGO TO SZKODZI?
Gdy pochylasz mocno głowę, bardzo naprężasz mięśnie szyi. Naukowcy wyliczyli, że w takiej pozycji nacisk na górną część ciała może wynosić nawet 30 kg. To tak jakbyś cały czas dźwigała na barkach wyrośniętego ośmiolatka. Gdy często piszesz SMS-y, zwiększasz prawdopodobieństwo zwyrodnień kręgosłupa.
RÓB INACZEJ
Przysuń telefon bliżej oczu, trzymaj go w dobrej odległości, czyli mniej więcej na wysokości klatki piersiowej. Staraj się podczas pisania nie pochylać głowy i szyi. Dzięki temu odcinek szyjny kręgosłupa nie będzie tak napięty. Jeśli nie widzisz z bliska, może to świadczyć o nadwzroczności lub starczowzroczności (zaczyna się po 40. roku życia). Taką wadę można skorygować okularami, które powinnaś zakładać do czytania.