Kryzys wieku średniego

Która z nas nie spotkała się z pojęciem kryzysu wieku średniego? Zdaniem niektórych specjalistów jest to szczególny czas w życiu kobiety, najczęściej między 45. a 64. rokiem życia, kiedy następuje kryzys psychologiczny spowodowany wiekiem i upływem czasu. Zaczynamy dostrzegać, że nasze dzieci dorosły i już nas tak nie potrzebują jak kiedyś. Dzieci stały się nastolatkami, a może nawet już planują założenie swojej rodziny, mąż spędza coraz więcej czasu przed komputerem i niekiedy nie mamy do kogo się odezwać. Jeśli namówimy koleżankę na wino, czy kino, to super. Gorzej kiedy nikt nie ma dla nas czasu wtedy, gdy my potrzebujemy towarzystwa.

Taka sytuacja często powoduje nasze gorsze samopoczucie. Coraz więcej spędzamy czasu przed lustrem wypatrując kolejnych zmarszczek, czujemy się często samotne i zastanawiamy się nad tym, kiedy ten czas tak szybko upłynął. Takie stany mogą powodować uczucie zdołowania i prowadzić do depresji.

Objawy kryzysu wieku średniego

Można wymienić kilka objawów kryzysu wieku średniego. Jest to nostalgia za młodymi latami, niezadowolenie z życia, zwątpienie w swoje osiągnięcia i dotychczasowe wybory, pragnienie zrobienia czegoś nowego, odnalezienia pasji, intymności, poczucie złości, że jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia, a czas upływa.

Jednak zamiast "użalać" się nad sobą, lepiej zacząć dostrzegać pozytywne rzeczy płynące z tego, w jakim miejscu życia jesteśmy. Pamiętaj, że na wiele rzeczy mamy wpływ. Jeśli nie podobają ci się pierwsze siwe włosy, idź do fryzjera, zaszalej z kolorem. Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić styl ubierania się. Możesz sobie na to w końcu pozwolić, bo nie musisz odkładać na dzieci. Pamiętaj, to jest twój czas i wykorzystaj go jak najlepiej. Marzyła ci się egzotyczna podróż? Zacznij ją planować. Jest tyle pięknych miejsc na świecie, które czekają właśnie na ciebie.

Chociaż widzisz zmiany w swoim wyglądzie, to pamiętaj, że doświadczenie, które nabyłaś wraz z wiekiem są największą wartością. Zresztą wiele badań wskazuje na to, że to właśnie kobiety po 40-tce są bardziej zadowolone z życia i szczęśliwsze niż dwudziesto-, czy trzydziestolatki.

W naszej galerii pokazujemy ci korzyści płynące z "kryzysu wieku średniego".